Major Titleholders 2020

Major Titleholders
Pairs Championship Sascha Wernle - Jovi Smederevac
Pairs Plate Kim Frazer - Jamie Ebery
Intermediate Pairs Championship Charles McMahon - John McMahon
Restricted Pairs Championship Suzanne Goldberg - Steven Goldberg
Novice Pairs Championship Michelle Rubin - Lauren Ehrlich
Teams Championship Ashley Bach, Matthew Brown, Michael Whibley, Alex Antonios, Nabil Edgtton
2nd Michael Ware, Nick Jacob, Geo Tislevoll, Terje Lie, Max Henbest, David Wiltshire
3rd= Sophie Ashton, Peter Gill, Sartaj Hans, Marty Fleisher, Andy Hung
3rd= Alon Apteker, Sven-Ake Bjerregard, Noah Apteker, Rob Stephens
5th= Vanessa Brown, Peter Hollands, Mike Doecke, Will Jenner-O'Shea, Simon Hinge, Laura Ginnan
5th= Maurits Van Der Vlugt, Marshall Lewis, Chris Hughes, Kim Morrison
Seniors' Teams Championship Robert Krochmalik, Paul Lavings, George Kozakos, Stephen Burgess, Arjuna De Livera
2. David Lusk, Gary Chua, Peter Chan, Bob Sebesfi, David Parrott, Ian Hilditch
Women's Teams Championship Sue Lusk, Viv Wood, Stephanie Jacob, Rochelle Pelkman
2. Val Biltoft, Cynthia Belonogoff, Pauline Collett, Catherine Hood
Intermediate Teams Championship John Aquino - John Mcmullan - Belinda Taranto - Mark Doust
2. Gabrielle Elich, David Christian, Adrian Riepsamen, Jeff Lassman
Restricted Teams Championship Nerida Gillies, Annegrete Kolding, Heidi Colenbrander, Ray Hurst
2. Douglas Harrah, Diana Saul, Anthea Gedge, Maria Campbell
Novice Teams Championship Colin Speller, Jodie Gudaitis, Colin Kleinig, Jane Stephens
2. Daphne Young, Sheila Parsons, Andrea Pappas, Speros Pappas
Rookie Novice Pairs (Sunday) NS: Mary Doneley - Jennie Tucker
EW: David Saunders - Joyanne Gissing
Under 50mp Pairs (Tuesday) NS: Philip Argyris - Rob Swann
EW: Jenny Burchmore - Barbara Richardson
Under 50mp Swiss Pairs (Wednesday) Jenny Reid - Dianne Dwyer
Under 50mp Butler Swiss Pairs (Thursday) Philip Young - Lynda Young
Weekend Matchpoint Swiss Pairs Lynn Kalmin - Lorna Ichilcik
Weekend Matchpoint Swiss Pairs (0-500) Esther Saunders - Colin Saunders
Butler Swiss Pairs Open (Monday) NS: Arthur Robbins - Douglas Newlands
EW: Tom Kiss - Alasdair Beck
Butler Swiss Pairs 0-500 (Monday) Graham Westenra - Mary Pennington
Ivy Dahler Butler Swiss (Open) NS: Avinash Kanetkar - David Beauchamp
EW: Ron Cooper - Jonathan Free
Ivy Dahler Butler Swiss Pairs (Intermediate) Rick Gryg - Jane Gryg
Ivy Dahler Butler Swiss Pairs (Restricted) Brad Tattersfield - Jan Borren
Seres - McMahon Pairs Phil Gue - Margaret Walters
Novice Pairs (Friday) Philip Young - Lynda Young
Open Teams
Best Mens Team David Beauchamp, Avinash Kanetkar, Jamie Thompson, Glenn Coutts
Best Mixed Team Stephen Henry, Annette Henry, Alan Grant, Jane Lennon
Best Overseas Liz Fisher, Blair Fisher, Steve Boughey, Andi Boughey
Best Queensland Team Patric Bugler, Brian patterson, Pamela Evans, James Evans
Seniors Teams
Best Women's Sue Lusk, Viv Wood, Stephanie Jacob, Rochelle Pelkman
Best Seniors' Robert Krochmalik, Paul Lavings, George Kozakos, Stephen Burgess, Arjuna De Livera
Intermediate Teams
Best Same Sex Chris Nettle, Michael ward, Gwyneira Brahma, Vicky Taylor
Best Mixed Neil Williams, Peter Fitzmaurice, Rob Holgate, Kevin Murray
Best Queensland Rebecca Delaney, Lesley Fraser, Rick Gryg, Michael Byrne
Restricted Teams
Best Same Sex John Brady, Beverley Brady, Matthew Tiplady, Alastair Lowe
Best Mixed Margaret Stevens, Sue Luby, Madeleine Gray, Ellen Borda
Best Queensland Kevin Hamilton-reen, Mary Simon, Warren Males, Kathy Males
Novice Teams
Best Same Sex Anthea Bickford, Samantha Ballantyne, Robin Hunter, Jane Williams
Best Mixed Mick King, Jan Harris, David Ting, Ming Ting
Matchpoint Pairs
Second Sven-Ake Bjerregard - Alon Apteker
Third Kismet Fung - Jeffrey Smith
Fourth Justin Mill - Gray McMullin
Final C Peter Chan - Bob Sebesfi
Final D Michael Whibley - Susan Humphries
Final E Anne Jackson - Janet Brown
Final F Charlie Lu - Martin Qin
Final G Richard fox - Andrew Woolons
Final H Liz Fisher - Blair Fisher
Final I Anne Morris - Patricia Lacey
Best Womens' Marilyn Chadwick - Toni Sharp
Best Queensland Hugh McAlister - Diana McAlister
Intermediate Pairs
Second Janice Coventry - Margaret Glover
Final B Chris Fraser Graham Carson
Final C Gabrielle Elich - David Christian
Final D Ross Murtagh - Helen Chamberlin
Best Queensland Chris Larter - John Lahey
Restricted Pairs
Second Pam Whitehead - Stuart Grant
Final B Gary Petterson - Laurie Bell
Final C Sandra Coomes - Julie Hegarty
Final D Greta Davis - Libby Tonkin
Final E Joan Elliott - Margaret Dousset
Final F Christine Thomas - Bob Thomas
Final G Jill Cox - Ken Jones
Best Queensland Elaine Crommelin - Barbara White
Novice Pairs
Second Sebastian Langdon McMillan - Williamn Han
Final B Julie Scott - Elizabeth Van Vugt
Final C David Ting - Ming Ting
Final D Phillip Douglas - Deborah Nilsson
Best Queensland Lesley Sutherland - Lindell Day
Matchpoint Swiss Pairs
Second Andrew Tarbutt - Alister Stuck
Matchpoint Swiss Pairs 0-500
Second Michael Francis - Terry Dold
Butler Swiss Pairs (Monday)
Second NS: Ian Plummer - Margaret Owen
EW: Sally Clarke - Garry Clarke
Butler Swiss Pairs 0-500 (Monday)
Second Murray Wiggins - Tilley Thillainathan
Under 50mp Swiss Pairs (Wednesday)
Second Deanna Cruikshank - Janet Franklin
Under 50mp Swiss Pairs (Thursday)
Second Mary King - Lauren Sanford
Novice Pairs (Friday)
Second John Aldersley - Beryl Lowry
Ivy Dahler Butler Swiss Pairs NS
Second Julian Foster - David Weston
Third Liz Fisher - Blair Fisher
Ivy Dahler Butler Swiss Pairs EW
Second Julian Abel - Rakesh Kumar
Third Michael Courtney - Sue Ingham
Intermediate
Second Tom Burton - Richard Gibson
Third Nicky Bowers - Joy Watkinson
Restricted
Second Diane Mcclintock - Margaret Mobbs
Third Michael Brassil - Louise Brassil
Seres - McMahon Pairs
Second John Aldersley - Beryl Lowry
Third Vesna Markovic - Voyko Markovic
Dates for 2021    60th Gold Coast Congress: February 19th - 27th